Senior School staff list

Senior Leadership Team
Mr D RobbHeadmaster
Mr T HippersonDeputy Head - Academic
English
Mr W ChuterDeputy Head - Pastoral
English
Ms S V WilsonDirector of Admissions and Marketing
Housemaster/Housemistress
Mr D AtkinsonHousemaster of Farfield
Geography
Dr E FernHousemistress of Edinburgh
History
Mr A StrombergHousemaster of Howson’s
Head of Lower Years
Mathematics
Mr P LaidlerHousemaster of Tallis
Biology
Mrs K MousleyHousemistress of Oakeley
French/Spanish
Mr F J V RetterHousemaster of Woodlands
Head of German
Mrs V SeldonHousemistress of Queens'
Head of Spanish
Teaching Staff
Mr W RobinsonTeacher of ICT
Ms K HigashiTeacher of Business Studies/Business Management & Economics
Meijiao (Jolie) YinChinese Foreign Language Assistant
Ms M VincentDyson Foundation Fellow
Mrs H GreenBiology
Miss E WhittlePsychology
Mr A FletcherEnglish
Mrs S NakajimaAssistant Director of Music
Mrs E McNamaraMathematics
Mr T HowlandMathematics
Mr J BowleyDirector of Music
Mr S A KinderHead of Teaching & Learning
History
Mrs J E FlowerDirector of Pastoral Care
Designated Safeguarding Lead
Educational Visits Co-ordinator
i/c Netball
Mr S AdamsSports Development Director
Mr D BaileyDesign & Technology
Contingent Commander of the CCF
Mr A R Bealey (p)Weekend Activities Co-ordinator
Mrs S BotleyHead of Mathematics
Mr S BrownHead of Geography
Mr H ChamberlainGraduate Sports Assistant
Mr A Coventry (p)Business Studies
Mr C CoxHead of History
Mr S CurtisMathematics
Mr P DetnonHead of Economics
Mrs S L Ellis‐Retter (p)Head of ESL.
Overseas Pupils Co-ordinator
Mrs V EnglishCareers Co-ordinator
Learning Support
Mrs L FutterAssistant Director of Drama
Mrs S GatesSENCo/Head of Learning Support
Mr S B GatesHead of Philosophy
o/c Army section CCF
Miss F GathercoleAssistant Head (Co-curricular)
Head of Environmental Systems and Societies
Biology teacher
CAS Co-ordinator
Mr M GillingwaterHead of Sixth Form
UCAS
Biology
Theory of Knowledge and Academic Enrichment Lectures
Mr A GrayDirector of Art
Mr B GreenHead of Biology
Dr C M HammondSpanish and French
Mr N HardingSwimming Teacher
Mrs C van HasseltHead of English
Mr N P HumphreyHead of Design Technology
Mrs C Jefford (p)French (with Spanish)
Mr T S KeenLearning Support
Mr M KempChemistry
Hobbies
Miss S E KingGeography
Mr J LewisHead of PE
Mr S LoweMathematics
Mr C MackEconomics
Mrs M MastersTeacher of ESL
Mr M MatthamsHead of Science Faculty
Mr J G N Myers (p)Teacher of Music Technology
Mrs M J MyersLearning Support
Head of Wellbeing and SRE
NQT Induction Tutor
Mr C Nichols (p)Religious Studies
Mrs L NicolArt
Mr J NorrisHead of Chemistry
Timetabler
Mrs N Norris (p)English
Miss B O’BrienDirector of Drama
Mr T O’DonnellHistory
Mr M PeacockHead of Classics
Ms K PillerGerman Language Assistant
Miss S Pink (p)Art
Mr C ReedPhysics
Resident House Tutor of Howson’s
Rev B R RobertsSchool Chaplain
Religious Studies
Miss L RobertsHouse Tutor of Edinburgh
Assistant Director of Music
Mrs H Robinson (p)History of Art
Mrs K Robinson (p)Teacher of ESL
Mr D SakerHead of Physics
Resident House Tutor of Farfield
Mr D ScraggMusic Peri
Mr M W SeldonDirector of Studies
IB Diploma Coordinator
English
Ms C StevensEnglish
Ms C StewartMusic Peri
Mr L TaoHead of Music (Academic)
Resident House Tutor of Tallis
Organist
Miss K ThompsonEnglish
Mr J R P ThomsonMathematics
Miss E ThornburyPE teacher
Resident House Tutor of Britten
Dr K C TsaiHead of Mandarin
Mrs K Walton (p)DofE Coordinator
Games
Mrs A WattHead of French
Mr R WestHead of Japanese
Resident House Tutor of Woodlands
Mr J WheelerChemistry
Miss M ZechielIB German
Matrons
Mrs E BrighamMatron - Farfield
Mrs B AldridgeMatron, Tallis House
Mrs D BunkellMatron, Oakeley House
Ms T CameronMatron, Woodlands House
Mrs N Francis‐LubbockMatron, Edinburgh House
Mrs S LancasterMatron, Howson's House
Ms J SimmsMatron, Queens' House
Support Staff
Mr D YuileSchool Counsellor
Mr B StaffIT Technician
Mrs L AroleAdmissions Manager
Mr H WheeldonDevelopment Manager
Ms K HullCareers Advisor (C)
Mr A CleggTheatre Technician
Miss M WillweberGerman Language Assistant
Miss L HensenGraduate Sports Assistant
Mr A Cheneau-ChateauFrench Foreign Language Assistant
Miss M Cordon SalesSpanish Foreign Language Assistant
Mr J NashBiology Technician
Learning Support Assistant
Mr S GarwoodChemistry Technician
Andrew HoughIT Technician
Anna HollowayPA to Business & Finance Director
Louise VysePA to Deputy Head Pastoral
PA to the Director of Pastoral Care and Designated Safeguarding Lead
Paul TowsonTheatre Technical Manager
Anna HollowayPA to Business & Finance Director
Mr T AppletonMusic Outreach Director
Mrs A Batson Admissions Assistant
Mr M AlfordDT/Art Technician
Mrs C Bailey (p)Library Assistant
Mrs E Barnett (p)Library Assistant
Mr P BarrettICT Support Manager
Ms J BellSite Services & Lettings Administrator
Mrs V BruckiSchool Shop Manager
Mrs C BuxtonLibrarian
Ms A CaffaryHR Advisor
Mrs C CarrTransport Coordinator
Mr H ChamberlainGraduate Sports Assistant
Miss L Clarke (p)Learning Support Assistant (Prep)
CCF Administrator
Miss K Codling (p)Biology Technician
Mrs M Cokayne (p)Development Administrator
Miss L CowellMarketing Manager
Mrs K DarleyFee Ledger Admin
Miss P Dawe (p)Payroll Admin
Ms S DayCareers Advisor
Ms C Downing (p)Receptionist
Mr J DuffieldPrinter and IT Technician
Mrs K DuganHead of Human Resources
Mrs E V Durand (p)Careers Assistant
Mr J FoxTheatre Technician
Mr A GarrodMaintenance Manager
Mrs N Gates (p)Admin Assistant – CCF
Mrs M Gonzalez Flores (m)Finance Administrator (Purchase Ledger)
Mr J R GrayWebsite Manager
Mr F GroundsMaster i/c Shooting
Mrs C van Hasselt (p)Assistant Librarian
Mr S HillierPayroll Supervisor
Mrs V Hovenden (p)PA to Headmaster
Clerk and PA to Governors
Miss T HowmanChemistry Technician
Mrs L Larby (p)Archives
Mrs L Lowe (p)Marketing Co-ordinator
Mr C MandersHealth & Safety Officer
Mrs B McCombieExaminations Officer
Mrs W Metcalfe (p)Theatre Administrator
Mr A MillerICT Network Manager
Ms A MillerPA Teaching & Learning
Mrs J Miller (p)School Shop
Mrs C Miller (p)Box Office Manager
Mrs E MirkinAssistant Accountant
Ms F Mixer (p)Receptionist
Ms M NashLearning Support Assistant/Administrator
Mr D NelsonPhysics Technician
Mr D E OlbyServices Manager
Ms K OlbySchool Accountant
Mr R RogersDT/Art Technician
Mrs F RossMusic Administrator
Mr C C ScolesSchool Staff Instructor
Mrs W StaffData Manager
Mrs C TabrettSchool Secretary
Mr W TaylorIT Technician
Mrs J Thomas‐HowardAlumni Manager
Mr D Tritton (p)Sports Facilities Supervisor
Health Centre Staff
Ms R RichardsonNurse
Ms A MainNurse
Ms K A BarnesSchool Nurse
Dr P RoebuckSchool doctor
Miss D NeedsSchool nurse
Mrs T RoebuckSenior Nurse
Mrs J SmithNurse
Night Staff
Ms K CraneHealth Centre Night Staff
Mrs E MinginsHealth Centre Night Staff
School Counsellor
Ms Rachel LubbuckSchool Counsellor
Volunteers
Mr D Horsley
Ms J Hurlbut

* Head of Department