Staff list

Senior Leadership Team
Mr D RobbHeadmaster
Mr T HippersonDeputy Head - Academic
English
Mr W ChuterDeputy Head - Pastoral
Head of Classics
Mr S WillisBursar
Ms S V WilsonDirector of Admissions and Marketing
Housemaster/Housemistress
Mr D AtkinsonHousemaster of Farfield
Geography
Mrs K MousleyHousemistress of Oakeley
French/Spanish
Mr F J V RetterHousemaster of Woodlands
Head of German
Mr A StrombergHousemaster of Howson’s
Head of Lower Years
Mathematics
Mr C CoxHousemaster of Tallis
Teacher of History
Dr E FernHousemistress of Edinburgh
History
Mrs V SeldonHousemistress of Queens'
Teaching Staff
Mr S LawesTeacher of Physics
Assistant Housemaster (Howson's)
Miss S MullanTeacher of Geography
Sports Assistant
Mr S AdamsDirector of Sport
Ms E AndersonPeri (singing)
Mr A R Bealey (p)Weekend Activities Co-ordinator
Miss M BradleyAssistant Housemistress (Queens')
Teacher of Spanish
Mrs N BraybrookTeacher of IB German
Mr C BrownDirector of Cricket
Mr S BrownHead of Geography
Mr J BowleyDirector of Music
Mr T BurnettTeacher of PE and Sport
Mr R CairdPeri (Bagpipes)
Miss A CannTeacher of Psychology
Miss J ChallisHead of Spanish
Mr H ChamberlainAssistant Housemaster (Tallis)
Teacher of PE
Mr X ChenChinese Language Assistant
Mr W ColemanHead of Academic Music
Mr A CoventryBusiness Studies
Mr S CurtisMathematics
Mr P DetnonIB Diploma Coordinator
Head of Economics
Mrs S L Ellis‐Retter (p)Head of ESL.
Overseas Pupils Co-ordinator
Mr A FletcherEnglish
Mrs J E FlowerDirector of Pastoral Care
Designated Safeguarding Lead
i/c Netball
Mrs L FutterAssistant Director of Drama
UCAS co-ordinator
Mrs S GatesSENCo/Head of Learning Support
Mr S B GatesHead of Philosophy
o/c Army section CCF
Miss F GathercoleAssistant Head (Co-curricular)
Head of Environmental Systems and Societies
Biology teacher
CAS Co-ordinator
Mr M GillingwaterTeacher Research Lead
Biology
Theory of Knowledge and Academic Enrichment Lectures, Extended Essay Coordinator
Mr A GrayDirector of Art, Design and Technology
Mrs C GreenfieldHead of Mandarin
Assistant Housemistress (Oakeley)
Dr C M HammondSpanish and French
Mr N HardingSwimming Teacher
Mr R HazelwoodTeacher of Physics
Mrs C van HasseltHead of English
Ms K HigashiTeacher of Business Studies
Mr T HowlandMathematics//Timetabler
Mr N P HumphreyTeacher of Design
Mr D JohnsonMusic Peri
Mr T S KeenLearning Support
Mr M KempHead of Chemistry
Hobbies
Mr S A KinderHead of Teaching & Learning
Head of History
Miss S E KingGeography
Mr S LoweTeacher of Mathematics
Mrs A MackTeacher of Biology
Mr C MackEconomics
Mrs M MastersTeacher of ESL
Mrs E McNamaraMathematics
Mr J MuddPeripatetic Teacher - Cello
Miss S MullenTeacher of Geography
Graduate Sports Assistant
Mr J G N Myers (p)Teacher of Music Technology
Mrs M J MyersLearning Support
Head of Wellbeing and SRE
NQT Induction Tutor
Mr C Nichols (p)Religious Studies
Mrs L NicolTeacher of Art
Mr C OatesTeacher of Chemistry
Miss B O’BrienDirector of Drama
Mr T O’DonnellTeacher of History
Mr J O’Leary-LeesonTeacher of Art
Mr T PhilpottHead of Biology
Ms K PillerGerman Language Assistant
Miss S Pink (p)Teacher of Art
Dr V Rangeley-WilsonTeacher of English
Mrs A ReeceAssistant Director of Music
Mr A RichardsonTeacher of Maths
Rev B R RobertsSchool Chaplain
Religious Studies
Miss L RobertsDirector of Music (Prep)
House Tutor of Edinburgh
Mrs H Robinson (p)History of Art
Mrs K Robinson (p)Teacher of ESL
Mr W RobinsonHead of Computing
Mr D SakerHead of Physics
Assistant Housemaster (Farfield)
Mr D ScraggMusic Peripatetic
Mr M W SeldonDirector of Studies
Teacher of English
Miss A SantiagoAssistant Housemistress (Edinburgh)
Spanish Language Assistant
Mrs A SizerTeacher of Learning Support/Assistant SENCo
Ms C StevensEnglish
Ms C StewartMusic Peri
Miss A TannenGerman Language Assistant
Miss K ThompsonEnglish
Mr J R P ThomsonMathematics
Ms A UntereinerFrench Language Assistant
Library Assistant
Mrs K Walton (p)DofE Manager
Sports Coach (Prep)
Hockey Administrator
Mr H WillisDyson Foundation Fellow
Mrs A WattHead of French
Mr R WestHead of Japanese
Assistant Housemaster (Woodlands)
Teacher of Maths
Miss S WillemijnStrings Peri
Mr J WheelerChemistry
Educational Visits Co-ordinator
Miss E WhittlePsychology
Matrons
Mrs E BrighamMatron, Farfield
Mrs D BunkellMatron, Oakeley House
Ms T CameronMatron, Woodlands House
Mrs C DayMatron, Queens'
Mrs N Francis‐LubbockMatron, Edinburgh House
Mrs S LancasterMatron, Howson's House
Ms J SimmsMatron, Tallis House
Support Staff
Mrs L AroleAdmissions Manager
Mr M AlfordDT/Art Technician
Ms V AshtonEvents Administrator
Mr P BarrettICT Support Manager
Data Protection Officer
Mr M BatesCQMS - CCF
Mrs E Barnett (p)Library Assistant
Ms J BellSite Services & Lettings Administrator
Mr O BraithwaitePersonal Safety Instructor
Mrs V BruckiSchool Shop Manager (p)
Mr D BuckmasterHead of Hockey
Mrs M Cokayne (p)Development Administrator
Mrs S BuckmasterHouse Cleaner (Kenwyn)/Sports Coach
Mr M BuckinghamHockey Coach
Mrs A CaffaryHR Advisor
Mrs C CarrTransport Coordinator
Mr A CleggTheatre Technician
Miss A DayLearning Support Assistant
Mrs K DarleyFee Ledger Admin
Miss P Dawe (p)Payroll Admin
Ms S DayCareers Advisor
Ms C Downing (p)Receptionist
Mr J DuffieldPrinter and IT Technician
Mrs K DuganHead of Human Resources
Mr C FernLibrary Assistant
Mr A GarrodMaintenance Manager
Mr S HawkeyEvents and Sites Operations Manager
Mrs J HiggsTransport Administrator
Mrs K Humphrey (p)Biology Technician
Mr S GarwoodChemistry Technician
Mrs N Gates (p)Admin Assistant – CCF
Mrs M Gonzalez Flores (m)Finance Administrator
Ms J CorderLibrarian
Mr J R GrayWebsite Manager
Mr F GroundsMaster i/c Shooting
Mrs C van Hasselt (p)Assistant Librarian
Mr S HillierPayroll Supervisor
Mrs A HollowayPA to Business & Finance Director
Mr A HoughIT Technician
Mrs V HovendenPA to Headmaster
Clerk and PA to Governors
Ms K HullCareers Advisor (C)
Miss T HowmanChemistry Technician
Mrs L Larby (p)Archives
Mrs T LibermanSwimming Teacher
Mrs M LewisLearning Support Assistant
Mrs L Lowe (p)Marketing Co-ordinator
Mr C MandersHealth & Safety Officer / Transport Coordinator
Mrs B McCombieExaminations Officer
Mrs W Metcalfe (p)Theatre Administrator
Mr A MillerICT Network Manager
Ms A MillerPA Deputy Head Academic
PA to Director of Studies
Mrs C Miller (p)Box Office Manager
Ms F Mixer (p)Receptionist
Mrs J MorahanAdmissions Assistant
Ms M NashLearning Support Assistant/Administrator
Mr D NelsonPhysics Technician
Ms K OlbySchool Accountant
Mr J OlverRugby Coach
Mrs S OsborneFutures Adviser
Mrs A PearceCommercial Manager
Mrs K Pollicott-ReidMental Health Practitioner
Mr B PrestneyCaretaker
Ms K RanaweeraMarketing Manager
Mrs S RankinLearning Support Assistant
Mrs S ReidDevelopment Director
Mr R RogersDT/Art Technician
Mrs F RossMusic Administrator
Mr C C ScolesSchool Staff Instructor
Mrs D SibleyHouse Cleaner - Tallis
Mr B StaffIT Technician
Mrs W StaffData Manager
Mrs C TabrettSchool Secretary
Attendance Officer
Mr W TaylorIT Technician
Mrs J Thomas‐HowardAlumni Manager
Paul TowsonTheatre Technical Manager
Mrs L VysePA to Deputy Head Pastoral
PA to the Director of Pastoral Care and Designated Safeguarding Lead
Mrs C WrightPurchase Ledger Administrator
Health Centre Staff
Mrs C DickinsonSchool Nurse
Ms K A BarnesSchool Nurse
Mrs S LaycockSchool Nurse
Ms A MainNurse
Miss D NeedsSchool nurse
Ms R RichardsonNurse
Dr P RoebuckSchool doctor
Mrs T RoebuckSenior Nurse
Mrs J SmithNurse
Night Staff
Ms K CraneHealth Centre Night Staff
Mrs E MinginsHealth Centre Night Staff
School Counsellor
Ms K LeverSchool Counsellor
Ms Rachel LubbuckSchool Counsellor
Mr D YuileSchool Counsellor
Volunteers
Mr D Horsley
Ms J Hurlbut